"Orlovi": Titule za "istočni blok"

Protekla nedelja bila je izuzetno uspešna za srpske internacionalce u Evropi, trofejima su se radovala četiri fudbalera, dok su šestorica bili strelci.

Danko Lazović i Aleksandar Luković proslavili su titulu šampiona Rusije sa Zenitom (mada ne na terenu), dok su Kup Poljske osvojili Danijel Ljuboja i Miroslav Radović.

Ljuboja je bio i dvostruki strelac za Legiju, kao i Zoran Tošić za CSKA. Strelci su bili još Radović, Filip Đuričić u Holandiji, Bojan Zajić u Norveškoj, te Vojo Ubiparip u Poljskoj.

"Orlovi" su bili raspoloženi i kao asistenti, dva gola je namestio Milan Jovanović (Anderleht), a po jedan Dušan Basta (Udineze) i Dušan Tadić (Groningen)

Engleska

Srbi u Engleskoj imaju različit put ove sezone. Dok se Branislav Ivanović (odrađuje suspenziju) radovao plasmanu u finale Lige šampiona, u kojem nažalost neće igrati, ostali se bore za opstanak u Premijer ligi.

Nenad Milijaš sa klupe je gledao neverovatan remi Vulverhemptona kod Svonsija (4:4), a pošto će "vukovi" sledeće sezone igrati u Čempionšipu, postigle su spekulacije o njegovom povratku u Crvenu zvezdu.

Na klupi je sedeo i Radosav Petrović čiji je Blekburn poražen od Totenhema (2:0), pa mu preostaje grčevita borba za opstanak u Premijeršipu u poslednja dva kola.

Sa druge strane, Birmingem će igrati plej-of za plasman u Premijer ligu, ali će srpski reprezentativac Nikola Žigić možda propustiti duele sa Blekpulom. Žigić je igrao samo 19 minuta protiv Redinga pošto se povredio već u desetom minutu. Birmingen u plejofu za plasman u Premijer ligu

Španija

Ivan Obradović nije bio u timu u pobedi Saragose nad Atletik Bilbaom, možda i ključnoj u borbi za opstanak. Dejan Lekić igrao je od 67. minuta u remiju Osasune kod Viljareala (1:1). Tim iz Pamplone bod ispod mesta koje vodi u Ligu Evrope.

Valjadolid Miroslava Đukića pobedio Kartahenu 2:1 i drugi je sa pet bodova više od pozicije koje vodi u plej-of za Primeru. Šest kola do kraja Segunde, Valjadolid je blizu direktnog plasmana.

Italija

udinese.it
udinese.it

Najuspešniji u Italijirpteklog vikenda bio je Dušan Basta koji je asistirao u pobedi Udinezea nad Laciom (2:0) u direktnom duelu za mesto u Ligi šampiona.

Matija Nastasić odigrao je ceo meč, a Adem Ljajić 56 minuta u porazu Fiorentine u Bergamu od Atalante (2:0). Dejan Stanković nije bio u sastavu Intera u pobedi nad Čezenom od 2:1.

Ivan Radovanović igrao je od 67. minuta u debaklu Novare od Juventusa sa 4:0, dok je Miloš Krasić je po običaju bio na tribinama.

Željko Brkić primio je četiri gola od Milana na svom terenu, a imao je i tri intervencije. Najvažnije je da se Brkić vratio na teren i vezao već treći meč na klupi Sijene.

Nemačka i Francuska

Gojko Kačar (Hamburger SV) i Zdravko Kuzmanović (Štutgart) su zbog povreda završili sezonu ranije, Slobodan Rajković nije igrao za HSV, dok je Neven Subotić igrao u pobedi Borusije nad Kajzerslauternom 5:2.

Milan Biševac povredio se u 44. minutu u porazu Pari Sen Žermena u Lilu (2:1) koji bi “svece“ mogao da košta titule, a Pavle Ninkov dobio je žuti karton u porazu Tuluza od Monpeljea.

U Ligi 2, Filip Đorđević nije uspeo da postigne gol u pobedi Nanta nad Amijenom od 5:0 (het-trik Silvana Viltora).

Holandija i Belgija

rsca.be
rsca.be

Filip Đuričić postigao je treći gol u pobedi Herenvena na gostovanju nad Heraklesom (4:2), a zamenjen je u 81. minutu. Dušan Tadić je asistirao u remiju Groningena sa e Grafšapom (1:1) na čijoj klupi je ostao 24-godišnji vezista Nenad Srećković.

Bojan Jorgačević nije uspeo da spase Klub Briž od poraza u Gentu (2:1), a zaradio je i žuti karton, dok je Milan Jovanović bio dvostruki asistent u ubedljivoj pobedi Anderlehta nad Genkom (4:0) u gostima.

Nebojša Pavlović i Dalibor Veselinović igrali u porazu Kortrajka od Standarda u Liježu (2:0). Miloš Marić je odigrao svih 90 minuta u remiju Lirsa sa Mehelenom u gostima (1:1).

Rusija

pfc-cska.com

Sjajan meč odigrao je Zoran Tošić koji je sa dva gola iz slobodnih udaraca doneo pobedu CSKA nad Spartakom u moskovskom derbiju i povratak na drugo mesto koje vodi u Ligu šampiona.

Povređeni Danko Lazović i rezervista Aleksandar Luković proslavili su odbranu titule sa Zenitom u Rusiji (e van terena). Zenit je u subotu dobio sa 2:1 Dinamo za koji nije igrao Marko Lomić.

Poljska

legia.com
legia.com

Srpski fudbaleri imali su više nego uspešan vikend. Prvo su Danijel Ljuboja i Miroslav Radović golovima pomogli Legiji da osvoji Kup, da bi potom Ljuboja sjajnim golom iz slobodnog udarca, ukupno 11. u prvenstvu, doneo bod varšavskom timu protiv Jageilonije. Legija ima isti broj bodova kao i drugoplasirani Slask, dva kola pre kraja.

Strelac je bio i Vojo Ubiparip koji je doneo minimalnu pobedu Lehu protiv Polonije i vratio ga u borbu za mesto u Ligi Evrope. Dimitrije Injac odigrao je ceo meč.

Ostali

Nemanja Matić dobio je žuti karton za samo 45. minuta na terenu, u remiju Benfike kod Rio Avea (2:2). Bojan Zajić doneo je pobedu Valarengi na gostovanju kod Brana (2:1), golom u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena iz penala. Zajić je ušao u igru u 31. minutu.